Koprabogár (Trogoderma granarium)

2-3 mm nagyságú, ovális alakú, sötétbarna. A nőstények folyamatosan 50-100 petét helyeznek el különféle magokra. A kikelő lárva 2 hetes embrionális fejlődés után a mag felületén rág, majd az első vedlés után behatol a magba. A kifejlett lárva a garmada tetején, vagy a csomagolóanyag felületén bebábozódik. Teljes kifejlődési ideje a hőmérséklettől függően 1-5 hónap között mozog.

A középfejlett lárva a károsított magban, vagy a padló poros repedéseiben telel át. Hazánkban évente 1 nemzedéke fejlődik.

Elsősorban gabonafélékben, pillangósok, az olajos növények és a cirok magjában található. Az olajos magvakban (földi mogyoró), növényi őrleményekben, szárított növényekben (zöldség, gyógynövény), állati eredetű takarmányokban (halliszt), fehérjetartalmú gyógyszerekben, csokoládéban, cukorban és sörgyári malátában is előfordulhat. Raktárak, tárházak, sörgyárak és malátaüzemek jellegzetes kártevője. Elsősorban a lárva károsít, az imágó csak kisebb károkat okoz.

Passzív úton terjed. A déli melegebb országokban gyakori, ahonnan időről-időre hazánkba is behurcolják. Melegigényes, hidegtűrő képessége azonban alkalmassá teszi a hazai klímaviszonyok elviselésére. Elszaporodásának a száraz, meleg, korszerűtlen raktárak, valamint a termények hosszú tárolási ideje kedvez.